Ankara Sushi Lokantaları

Ankara sushi lokantaları sayıca artarak bize Uzakdoğu mutfağına dair çok daha geniş bir seçenek hacmi sunuyor. Tabii ki talebin yoğunlaşmasıyla doğru orantılı olan bu artış aynı zamanda ülkemizde artık daha da kabul görmüş bir yeme içme kültürü olmasından da kaynaklanıyor. Çiğ balık olarak nitelendirilmenin ötesine geçerek tüm çeşitleriyle karşımıza çıkabiliyor oluşu bunun bir eseridir.

Ankara sushi denildiğinde gerçekten inanılmaz geniş bir menüyü bizlere sunabildiğinden ötürü tüm çeşitlerine odaklanabilmemizi mümkün kılıyor. Buna ek olarak Uzakdoğu kültürünün en yaygın hali olan sushi ile ilgili de tüm ayrıntılara ulaşabilmemiz kolaylaşıyor. Bunu yalnızca lezzet odaklı olarak değil restoranların tasarımı ve ambiyansıyla ya da sushi yanında tadabileceğimiz diğer Uzakdoğu lezzetleriyle de özdeşleştirmek mümkün.

 

Sushi Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılıyor?

Sushi yapımı çok uzun yıllar boyunca çiğ balık olarak basitleştirilmesinden ötürü merak konusu olmuştur. Tabii ki burada standart bir sushi tarifi ile devam etmek mümkün değil. Her geleneksel mutfakta olduğu gibi burada da çok geniş bir seçenek yelpazesi ile karşılaşabiliyoruz. Buna bağlı olarak her birinin yapımında farklı malzemeler kullanılıyor ve farklı sonuçlar ortaya çıkıyor.

 

Genel anlamda sushi Ankara restoranlarında geleneksel olarak Uzakdoğu’da tadacağınız lezzetlerle birebir olarak örtüşüyor diyebiliriz. Aşağıdaki malzemeler ise bir sushi için en vazgeçilmez olanları temsil ediyor.

  • Pirinç

Sushi denilince elbette ki pirinç muhakkak karşımıza çıkan yiyecekler arasında oluyor. Neredeyse tüm sushi türleri içerisinde pirince rastlamak mümkündür. Özel bir pirinç kullanılır ve bazen balık pirinç içerisine yatırılarak da servis edilebilir.

  • Nori

Nori aslında Japon yosunu olarak bilinen ve yeşil renkli bir yiyecektir. Sushi denince akla gelen roll daha doğrusu makimono baz alındığında balığın sarıldığı katmanın ismidir.

  • Neta

Neta tek bir şeyi temsil etmeyen genel bir kavramdır. Sushi nasıl yapılır sorusu kadar sushi nasıl yenir sorusuna da karşılık gelebilir. Zira pirinçle yapılan pilav ve balığın sarımı dışında tüm sushi malzemelerinin ortak adıdır.

  • Şari

Özel bir pirinç pilavıdır. İçerisinde pirinç sirkesi ile şeker bulunur. Aynı zamanda aromatik olması açısından tuz eklenir.

  • Çeşni

Çeşni tercihi damak tadına bağlı olarak değişebilir. Uzakdoğu mutfağında yer alan wasabi ve soya sosu en bilinenleridir.

 

 

bursa nilüfer dişçi ankara özel okul ankara kızılay dershane yenimahalle diş çukurambar dişçi ankara dershane batıkent kolej ffk inşaat kalça protezi ankara
Call Now Button0312 251 01 51